Literární noviny

Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Jazykové zákampí: Pivos měl?

Jazykové zákampí Sobota, 25 Říjen 2014 08:11

 

Pivos měl? Tato věta je při prvním čtení poměrně obtížně dešifrovatelná. Při bližším ohledání nám dojde, že za "pivosem" se skrývá podstatné jméno pivo a fragment pomocného slovesa jsi, které spolu s tvarem příčestí činného měl tvoří v češtině minulý čas pro 2. osobu jednotného čísla: měl jsi pivo. Modifikace této věty Měls pivo? je už pochopitelná tzv. na první dobrou. Jak se s těmito fragmenty pomocných sloves vlastně zachází?

Také o příběhu knihy...

Miroslav Vejlupek Sobota, 25 Říjen 2014 07:02

Kniha. To kouzelné slovo, které pro dvě nejstarší žijící generace znamenalo tolik, co život. Ale kniha ještě jednou! V generacích nejmladších jednak přežitek, jednak nástroj - v bitvě o život. A bitva vydavatelů nemá pravidla. Vojevůdce trh se neohlíží na zničující důsledky pro to duchovní v člověku.

Žert ministra Chládka

Michal Komárek Pátek, 24 Říjen 2014 14:32

Zatím není úplně jasné, co se vlastně stalo. Nebo spíš, proč k tomu došlo? Je ministr školství Marcel Chládek ještě příliš rozrušen neúspěchem v senátních volbách? Přijal za svou přezdívku, kterou pro něj razí někteří komentátoři „Dobeš č. 2“? Žertuje? Faktem je, že Marcel Chládek vybral do čela Národní rady pro vzdělávání bývalého prezidenta Václava Klause.

Jak dlouho Saúdové udrží ropnou válku?

Svět Pátek, 24 Říjen 2014 10:54

Nynější trvale klesající globální ceny ropy mohou být částečně důsledkem rovněž globální ekonomické recese, nicméně hlavní příčinou je uměle udržovaná nadbytečná nabídka ropy na trhu – Saúdská Arábie od jara pravidelně navyšuje svou produkci a například jen v září na trh uvolnila dodatečných 2,8 milionu barelů denně.

Málo známá česká stopa v ruské hudbě

Hudba Pátek, 24 Říjen 2014 09:38

Unikátní Ruský rohový orchestr bude dnes koncertovat v Praze. Nikdy na tuzemském pódiu nebylo. A přitom za jeho vznikem – někdy kolem roku 1750 – stál český hudebník, virtuóz ve hře na lesní roh a inovátor hudebních nástrojů Jan Antonín Mareš.

Paul Krugman - spojenec proti Amazonu

Recenze Čtvrtek, 23 Říjen 2014 14:23

Již jsme psali o tom, že řada předních světových spisovatelů (viz) se staví proti možnosti, aby společnost Amazon pohltila amerického nakladatele Hachette. Spisovatelé mají nyní důležitého spojence v ekonomovi a nositeli Nobelovy ceny Paulu Krugmanovi.

Související: Německy píšící spisovatelé se vzbouřili proti Amazonu

EU dluhy Kyjeva Rusku (asi) zaplatí, ale co dál?

Téma Čtvrtek, 23 Říjen 2014 10:47

Týden před lhůtou, do níž má Kyjev splatit ruskému Gazpromu první část z více než pětimiliardového dluhu, už Ukrajina začala čerpat plyn ze zásobníků.

(Nejen) brutální britská architektura: design pana Mackintoshe

Veronika Susedková Čtvrtek, 23 Říjen 2014 10:29

 

V Northamptonu mají jediný dům v Anglii, na jehož designu se podílel Charles Rennie Mackintosh. Umělec, designér a architekt pocházel z Glasgow, a tady je možné v jeho stopách prochodit celou skotskou metropoli, na jihu ostrova je ale raritou.

Ji.hlava: „Není malých a velkých filmů"

Film Čtvrtek, 23 Říjen 2014 09:51

 

Víc než 2 800 filmů bylo přihlášeno na 18. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Návštěvníci festivalu z nich uvidí dvě stovky, které vybrala programová rada. Filmy pocházejí ze 42 zemí, 57 snímků jich bude uvedeno ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře.

Recenze: Boj sněžného pluhu s mafií

Film Čtvrtek, 23 Říjen 2014 07:48

Western z Norska je natočený čistě jako čerstvě padlý sníh.

banner Páral

Partneři

parlamentni listy cz
 Divadlo v Dlouhe logo  

fos_logo          
 banner logo paprsky nadeje
logo pohoda help